Львівський музичний «десант» у Києві – браво! | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
Петриченко Віоліна
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Сивохіп Володимир
Поліщук Тетяна
Фроляк Богдана
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
11 червня, вівторок
Поширити у Facebook

У Національній філармонії України відбулася знакова подія – пролунав відновлений Фортепіанний концерт Віктора Косенка (солістка – Віоліна Петриченко), а відома композиторка Богдана Фроляк презентувала новинку – симфонію «Любов»

Цю програму подарували меломанам столиці музиканти Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під орудою маестро Володимира Сивохіпа.

Імпреза пройшла в рамках українського туру (Вінниця – Київ – Житомир), організованого колективом із міста Лева. Про дві прем’єри, які почули меломани столиці, розповіли: автор ідеї творчого проєкту й диригент Володимир Сивохіп, піаністка Віоліна Петриченко та композиторка Богдана Фроляк.

Відновлений Косенко і прем’єра від Фроляк

– Цей гастрольний проєкт для нас, як вимога й данина часу, – підкреслив Володимир Сивохіп, генеральний директор Львівської національної філармонії і диригент симфонічного оркестру. – Нагадаю, що два роки тому Львівська філармонія й наш оркестр відзначали поважну дату – 120 літ від дня заснування, але ця подія збіглася з повномасштабною війною… Та, попри всі складнощі, зокрема, й брак фінансування, ми все ж поставили мету – ювілей треба відсвяткувати. Ми з’їздили у тур Сполученими Штатами Америки, презентували українську музику за океаном, потім гастролювали у Стокгольмі, виступали у Берлінській філармонії…

Утім вважали, що повинні грати не лише за кордоном, – нас мають почути й у столиці України. На жаль, реалізація проєкту відкладалася… Тому ми вирішили: сядемо на автобуси й самі приїдемо до Києва, винаймемо готель, а концерт на сцені Національної філармонії України усе ж відбудеться!

У програмі пролунала відновлена версія Фортепіанного концерту Віктора Косенка (соло – Віоліна Петриченко), а також відбулася київська прем’єра Третьої симфонії відомої української композиторки Богдани Фроляк. Останній твір – музична ілюстрація реалій війни і сучасного життя України очима нашої сучасниці, талановитої авторки. Симфонія № 3 «Любов» створена Богданою Фроляк на замовлення нашої філармонії…

– Я дуже вдячна генеральному директорові Львівської національної філармонії, диригенту Володимиру Сивохіпу, який запропонував написати твір для Фестивалю класичної музики «Віртуози», що відбувся у Львові вже у 43-тє, – розповіла Богдана Фроляк. – Ідея полягала в тому, щоб зробити певну асоціацію до фортепіанного циклу Василя Барвінського «Любов».

Маючи повну свободу у виборі жанру, форми й часу, я вирішила: то буде симфонія, про яку давно мріяла, але якось завжди бракувало часу й можливості реалізувати задум.

Так постала Третя симфонія. І я назвала її «Любов». Нагадаю, у Барвінського цикл пов’язаний безпосередньо з почуттями до жінки, я ж у симфонії трактую поняття любові ширше – як любов до ближнього, до землі, на якій живеш, до світу, Творця, дитини, коханої людини, рослинки, сонця, Всесвіту…

Я далека від того, що моя музика має транслювати якісь надто прямі асоціації подій чи зображати відкрито певні звуки, котрі супроводжують цю страшну війну. Я не вважаю завдання музики саме таким. Це, швидше, мої внутрішні переживання, які я можу передати через музику, її мовою.

Тут є і трагізм, і світло, і драматизм, і надія – словом, усе, що відчуваємо ми, українці, у цей тяжкий час війни. Симфонія двочастинна – як і дві мої попередні. Перша частина головна й драматична, друга – світлий Post Scriptum, котрий залишає місце для надії…

У програмі також презентовано Фортепіанний концерт Віктора Косенка, який вдалося відновити. Нагадаю, лірик за станом душі, Віктор Косенко був не лише феноменальним піаністом, а й створив шедевр, призначений для великих сцен. Ця музика поєднує вишукану обізнаність автора із найкращими музичними надбаннями пізнього романтизму та оригінальну, неперевершену косенківську теплоту вислову й сердечний, ностальгійний порив.

Покинувши світ унаслідок жорстокої хвороби, композитор не встиг завершити дві останні частини концерту. Однак нарешті його можна почути у редактурі Левка Ревуцького та Георгія Майбороди.

Оновлену партитуру відредагував диригент Сергій Хоровець. Разом із нашим оркестром соло виконує піаністка Віоліна Петриченко.

Новий шанс забутого твору

– Я щаслива, що мала змогу грати Фортепіанний концерт Віктора Косенка. Він писав його дев’ять років, але, на жаль, не завершив… У концерті композитор заклав дуже багато різних емоцій. Він був геніальним піаністом і вдосконалював фортепіанну партію весь час, але партитура залишилася в ескізах, маестро закінчив тільки першу частину, – нагадала Віоліна Петриченко. – Інші частини доробляли Левко Ревуцький і Георгій Майборода.

Я давно хотіла вивчити Фортепіанний концерт Косенка… Спільно з диригентом Володимиром Сивохіпом ми вирішили переглянути твір. Він потребував більшої цілісності, якої ми й спробували досягти. Перша проблема: партитури не існувало, а та, що була в архіві, містила помилки. Тому по голосах створили нову.

Це була величезна праця, за що велика подяка Сергію Хоровцю. За партіями відновили полотно. Я сподіваюся, концерт заново «зазвучить» і отримає новий шанс бути почутим шанувальниками класики.

46 хвилин знакової музики і дві світові прем’єри

– Нагадаю, що наприкінці травня ми виступали у Дніпровській філармонії, на початку червня Фортепіанний концерт Косенка презентували на урочистому концерті-закритті 43-го Міжнародного фестивалю «Віртуози». А 8 червня твір прозвучав у Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України, – продовжує Володимир Сивохіп. – Концерт композитор написав сто років тому, а перша частина виконувалася десь три рази, – всі інші загалом двічі й із великими перервами в часі, а також помилками у партитурі й клавірі.

Ми поставили собі за мету трохи «почистити», але не переробляти концерт: перша частина – Косенка, другу дописано Ревуцьким, а третю – Майбородою… Вийшло майже 50 хвилин музики. Довго? До речі, Концерт для фортепіано з оркестром («Імператор») Бетховена триває 68 хвилин, Концерт № 1 для фортепіано з оркестром до мінор Шопена – 49, а ми з Концертом Косенка вклались у 46. Виступи у Львові, Дніпрі, Вінниці, Києві – це хороший старт для забутого твору.

У наших планах, аби в Польщі Фортепіанний концерт Віктора Косенка звучав у Щецині, у Філармонії імені Мєчислава Карловіча 24 червня, а також у Катовицях – 25 червня.
Що стосується Третьої симфонії «Любов» Богдани Фроляк, то дві світові прем’єри вже відбулися у Львов та Києві. А далі підуть розмови серед музикознавців, критиків і твір заживе своїм життям у високому мистецтві.

Зараз наша мета – утримувати оркестр на високому професійному рівні. Через війну бракує хороших інструменталістів, а музиканти по колу ходять, виступаючи у різних колективах – театрах, ансамблях, філармоніях…

Приїзд до Києва є доречним і необхідним насамперед нашим оркестрантам, бо виступ на головній філармонійній сцені України – це своєрідний екзамен на професіоналізм. Київ навіть під час війни залишається багатомільйонним містом, і тут є відчуття великого інтересу до класики, національної та сучасної музики. У Колонному залі імені Миколи Лисенка якась особлива аура…

***
Виступ львівських музикантів розпочався під час блекауту. Адміністрації Національної філармонії довелося вмикати генератор. Але навіть ці незручності не завадили, а додали шарму й інтимності вечору.

Овації, крики «браво» від вдячної публіки й сльози були у слухачів, коли на біс музиканти виконали щемливу «Мелодію» Мирослава Скорика, – твір, який є візитівкою прославленого колективу, що нині носить ім’я цього геніального композитора. Віват, Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика!







Автор: Тетяна Поліщук
Колективи: Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Виконавці: Віоліна Петриченко
Диригенти: Володимир Сивохіп
Композитори:Богдана Фроляк
Діячі мистецтв: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Львівська національна філармонія
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Джерело: Журнал Музика



Інші:

Сніг у червні - “На русалчин Великдень”
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
Завершилось всеукраїнське турне Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії
У Київській муніципальній академії музики ім. Р. М. Глієра провели майстер-класи для юних харків'ян
У Відні відбувся масштабний концерт за участю 150 українських виконавців класичної музики
ЛУЦЬКІЙ МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ №1 ВИПОВНИЛОСЯ 85 РОКІВ
Повернення шедевра: у Відні говорили про віднайдену оперу українця Дмитра Бортнянського
«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
Враження від 21-ших "Акордів Хортиці"
Галас навколо GAIA. В Києві відбулась прем'єра авангардної опери від Opera aperta
Ансамбль солістів "Київська камерата" виступив у Carnegie Hall
“Отелло” - магічна подорож, або Без стереотипів на класику
У Стокгольмі відкрився другий "Європейський фестиваль: Українська весна"
У Кропивницькому відбудеться свято хорової музики "Молитва вустами дітей"
У Лондоні вперше пролунали твори львівських композиторів
Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
1.jpg